Abrambureala :)

Motto-ul nostru: Variety is the key!

AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Esenta vs. Aparenta

In jos 
AutorMesaj
Svea
Pot sa postez!
Pot sa postez!

Numarul mesajelor : 77
Data de inscriere : 07/03/2009
Varsta : 27
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Esenta vs. Aparenta   Dum Mar 08, 2009 2:32 pm

Cand cumparati un obiect, va ghidati mai mult dupa felul in care arata sau dupa cum functioneaza? De exemplu, ati cumpara o canapea cu o culoare care nu va place, desi este extrem de comfortabila?
Tot aici intra si modul in care percepem oamenii. Va intereseaza mai mult cum arata cineva decat cum gandeste?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.last.fm/user/letter_to_dana
Cosmin!
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 178
Data de inscriere : 04/03/2009
Varsta : 24
Localizare : Bacau

MesajSubiect: Re: Esenta vs. Aparenta   Dum Mar 08, 2009 2:38 pm

Dupa ambele.La produsele alimentare dupa ambalaj de obicei,asta daca nu cunosc gustul,la restul,mai mult dupa "esenta".

La treaba cu canapeaua,HELL NO!
Poate fi confortabilitatea in "persoana"daca nu'mi place culoarea/modelul/etc,nici sa n'aud.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://sup3rsstar.hi5.com
Raluca
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 170
Varsta : 108

MesajSubiect: Re: Esenta vs. Aparenta   Dum Mar 08, 2009 2:47 pm

La alimente ma ghidez dupa eticheta,dupa firma,din auzite[cum ar fi" iaurtul x e mai bun decat iaurtul y"]etc.
Faza cu canapeaua,nu as putea sa cumpar o canapea roz cand camera mea e albastra[culoarea].Daca ar fi de aceiasi culoare si nu mi-ar placea modelul,dar ar fi extrem de confortabila atunci as cumara-o.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Michelle
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 28/02/2009
Localizare : La ce-ti trebuie?

MesajSubiect: Re: Esenta vs. Aparenta   Dum Mar 08, 2009 5:07 pm

Cand este vorba despre produsele alimentare ma ghidez dupa aspect. Cand este vorba despre o canapea, de exemplu, o cumpar chiar daca nu are culoarea potrivita. Pot sa ii pun o husa.

La oameni, incerc sa nu ii judec dupa aspect. Desi am intalnit pe cineva, am vorbit etc, am incercat sa nu il judec dupa cum arata si sa-l cunosc mai bine, iar pana la urma s-a dovedit ca nu era atat de pe cat parea. Cel mai bine cred ca este sa nu judecam oamenii dupa aspect, ci sa-i cunoastem mai intai, apoi sa ne formam o parere despre ei.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://bluefun.forumz.ro
Svea
Pot sa postez!
Pot sa postez!

Numarul mesajelor : 77
Data de inscriere : 07/03/2009
Varsta : 27
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Esenta vs. Aparenta   Dum Mar 08, 2009 5:14 pm

Pentru mine are o mare importanta si felul in care se prezinta o persoana. Hainele sunt importante, hai sa recunoastem. Daca vezi un vagabond pe strada, n-o sa te duci sa ii ceri un sfat, dar de o persoana mai stilata iti este mai usor sa te apropii.
Conteaza mult mai mult cum gandeste cineva e adevarat; dar intai vezi persoana si deci conteaza si aparenta, chiar daca de cele mai multe ori ne inselam in privinta cuiva cand il privim fara sa il cunoastem.

Iar in privinta obiectelor, eu una nu pot sa cumpar ceva daca nu-mi place cum arata. Fie ca e un computer, o canapea, o cana sau orice altceva, conteaza sa ma atraga.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.last.fm/user/letter_to_dana
Michelle
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 28/02/2009
Localizare : La ce-ti trebuie?

MesajSubiect: Re: Esenta vs. Aparenta   Dum Mar 08, 2009 5:42 pm

Desigur, intai ne uitam la persoana aceea si ne formam o idee despre ea dupa cum se imbraca, cum arata. Dar, cum a zis si Svea, mai important este la o persoana cum gandeste.

Referitor la obiecte, am un telefon foarte frumos. Ca design ii dau 10. Dar ca performanta, 2. De accea am ales sa folosesc un Nokia 1110i. Are anumite functii care imi plac si ma ajuta. Very Happy
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://bluefun.forumz.ro
Lucette
Pot sa postez!
Pot sa postez!

Numarul mesajelor : 141
Varsta : 23
Localizare : la mare...NOT

MesajSubiect: Re: Esenta vs. Aparenta   Mier Mar 11, 2009 9:03 pm

^^clar.cine ar zice ca nu ia in seama aparenta ar fi un mincinos fara seaman.

so, la alimente ma uit dupa ambalaj cel mai mult, dar uneori ma uit si la ingrediente sau ma ghidez dupa gust daca am mai mancat chestia aia.
pentru oameni, ma iau si dupa aparente dar conteaza la fel de mult si comportamentul si firea lor. daca as fi cu (,) canapeaua, nu stiu sigur. depinde si cat de mult imi displace acea culoare. dar daca ea ar fi foaaarte confortabila si mi-ar conveni din toate punctele de vedere, in afara de culoare, poate ca as lua-o si as incerca sa o potrivesc cu ceva Smile)

aa, si in privinta telefoanelor. e clar ca te iei dupa aspect (cel putin asa fac eu) , numai daca nu cumva ai tesat acel tip de telefon inainte si stii pe care sa-l alegi.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Esenta vs. Aparenta   

Sus In jos

Esenta vs. Aparenta
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Abrambureala :) :: Abrambureala :P :: Diverse-
Mergi direct la: